Facebooktwitterpinterestmail

Kiszonki polecane przez dietetyka!

Do prozdrowotnych właściwości kiszonych warzyw nie musimy chyba nikogo przekonywać. Jednak może nie wszyscy wiedzą, że kiszonki to sprzymierzeniec osób, które chcą zadbać także o zgrabną sylwetkę, kondycję i dobre samopoczucie. Nasze produkty od dawna pojawiają się jako element zdrowej, dobrze zbilansowanej diety i są polecane przez dietetyków. Niezależnie od celu, jaki przyświeca komponowaniu codziennego menu, z pewnością warto włączyć do niego kiszone warzywa!

Kiszone warzywa to wartościowy składnik zdrowej diety

Kiszonki są niskokaloryczne i posiadają niski indeks glikemiczny (IG obniża się dzięki procesowi fermentacji, który pozwala „pozbyć się” z warzyw sporej ilości cukrów). To z pewnością jeden z powodów, dla których kiszone warzywa tak lubią dietetycy.

Nasze kiszone buraki i cebula znalazły się wśród przepisów na prostazdrowadieta.pl, gdzie dietetyk Katarzyna Polczyk wkomponowuje kiszonki także do opracowywanych jadłospisów. Najczęściej w formie prostych i szybkich w przygotowaniu sałatek, „przemycając” w ten sposób do diety mnóstwo witamin, minerałów i składników pozytywnie wpływających na zdrowie.

W jakiej diecie sprawdzają się kiszone produkty? Okazuje się, że niemal w każdej. Kiszone buraki, ogórki, kapusta, rzodkiewki i dowolnie wybrane inne warzywo regulują bowiem przemianę materii, przyspieszają metabolizm i sprawiają, że układ trawienny pracuje sprawniej.

Kiszonki na diecie

Jak przekonują dietetycy, kiszone warzywa to element nie tylko zdrowej diety odchudzającej (redukcyjnej). Proces fermentacji sprawia, że z warzyw wyeliminowana zostaje spora ilość cukrów, stąd też kiszonki może zawierać dieta w insulinooporności, dieta w cukrzycy, czy też dieta niskowęglowodanowa. Ze względu na wysoką zawartość żelaza, kiszony burak może znaleźć się w diecie osób cierpiących na anemię. Z kolei osoby na diecie zapobiegającej wrzodom żołądka, czy też walczące ze zgagą mogą wkomponować w swoje menu kiszoną kapustę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, a zawarty w niej gefarnat stymuluje żołądek do produkcji większej ilości śluzu. Popularne kiszone ogórki znajdują zastosowanie np. w dietach opracowywanych dla osób zmagających się z chorobami metabolicznymi, a nawet neurologicznymi. Udowodniono bowiem, że bakterie fermentacji mlekowej potrafią zwiększać produkcję neuroprzekaźnika wpływającego na rozluźnienie mięśni oraz hamującego pobudzanie komórek nerwowych.

Kiszonki dostarczają organizmowi wielu cennych składników i są wysoce odżywczym elementem diety. Jednak jak przekonują dietetycy, w wybranych przypadkach spożycie kiszonych warzyw może wymagać szczególnej uwagi, np. z powodu występowania nadciśnienia tętniczego. Pamiętajmy o tym!

Komentarze są zamknięte